Pasiekę Miękowo założyłem w 2020 roku z myślą o działaniach proekologicznych, miłości do pszczół i smaku miodu.  Żyjemy w czasach przemian klimatycznych i ciągłych zmian w naturze, moim zdaniem każdy powinien coś zrobić dla przyrody. Moim pomysłem jest dbanie o życie pszczół oraz edukacja o tym jak ważną rolę pełnią pszczoły w Naszym ekosystemie.

Pasieka Miękowo jest usytuowana w gminie Czerwonak w klinie pomiędzy Puszczą Zielonką  (Dziewicza Góra) i rzeką Wartą. Pszczoły oblatują akacjowe lasy, wioskowe ogródki  oraz pola i tereny nadwarciańskie. Pasieka jest projektem hobbystycznym i edukacyjnym. Każdego roku pasiekę odwiedzają przedszkola oraz szkoły, organizuję również dni otwarte dla zainteresowanych. Od 2023 roku jestem również prezesem Koła Pszczelarzy w Czerwonaku.

W Naszej pasiece zgodnie z dynamiką natury zbieramy miód 3 razy w sezonie.
  • 1 zbiór to miód majowy, który nazywamy: wiosna. Jest to miód o najwyższej zawartości pyłku, w kolorze jasnym, bardzo szybko wchodzący w stan krupca czyli miodu skrystalizowanego. Nektary dominujące to: drzewa owocowe, mniszek, tarnina, głóg, kwitnące rośliny w ogrodach.
  • 2 zbiór to miód czerwcowy. Ze względu na dużą ilość akacji w Puszczy powinien to być miód akacjowy, ale w tym roku z powodu kwietniowych przymrozków i przemarznięcia akacji mamy miód wielokwiatowy, który nazwaliśmy leśnym z Puszczy Zielonki. Początek czerwca to szczyt sezonu jeśli chodzi o dynamikę rozwoju rodziny pszczelej, w związku z tym ten miód jest zbierany bardzo szybko w około 2 tygodnie. W tym roku pszczoły zbierały również akacje, która zakwitła głębiej w lesie, ale i inny pożytki leśne, które dały dość ciemny kolor miodu.
  • 3 zbiór to zbiór lipcowy, który nazywamy: lato. Jak lipiec to oczywiście lipa. Nasze pszczoły uwielbiają lipę, żmijowce, chabry, maki i inne letnie rośliny. Ten miód pszczoły zbierają dość długo ok 4 tygodni. Miód w kolorze przypomina miód czerwcowy, czyli jest dość ciemny, obecny stan skupienia: wciąż miękki, ale krystalizacja postępuje z każdym tygodniem.
To pewnie oczywiste, ale miody z naszej pasieki są miodami nieprzetworzonymi, nie są podgrzewane do standaryzacji, nie są mieszane itd.. Z plastra prosto do słoika.

“When the snows fall and the white winds blow, the lone bee dies but the pack survives.”

George R. R. Martin

en_GBEN