Święto Shichi-go-san / Children’s Shrine-Visiting Day

Każdego roku 15 listopada obchodzone jest w Japonii święto Shichi-go-san co dosłownie znaczy  „siedem-pięć-trzy” i oznacza wiek uczestniczących w nim dzieci. W tym dniu rodzice prowadzą swoje dzieci do świątyni, by przedstawić je lokalnemu bóstwu i prosić o opiekę nad nimi. Przede wszystkim dziewczynki (obecnie coraz rzadziej chłopcy) po raz pierwszy uczestniczą w święcie po ukończeniu trzech lat – niegdyś od tego momentu przestawano golić im główki i zapuszczano im włosy. Chłopcy świętują Shichi-go-san po ukończeniu pięciu lat, kiedy po raz pierwszy wkładają hakama (tradycyjne szerokie spodnie), a dziewczynki ponownie po ukończeniu lat siedmiu, kiedy po raz pierwszy zakładają do kimona pas obi.

Tego dnia mali jubilaci odwiedzają świątynie, gdzie odbywają się ceremonie mające przegonić złe duchy i zapewnić długie, szczęśliwe życie. Dostają też chitose ame(dosł. tysiącletni cukierek), długi, czerwono-biały cukierek, symbolizujący zdrowie i długowieczność, wręczany w torbie z wizerunkiem żurawia i żółwia, także oznaczającymi w kulturze japońskiej długie życie.

więcej zdjęć o tym temacie po naciśnięciu (czytaj dalej)

November 15th is Shichi-go-san, Children’s Shrine-Visiting Day. „Shichi-go-san” literally means „seven-five-three”, and on this day three-year-old boys & girls, five-year-old boys and seven-year-old girls, all dressed to the nines, are taken to shrines by their parents to express their thanks to the tutelary deities for their good health and to pray for future blessings.

One Comment

Dodaj komentarz

pl_PLPL